طراحی سایت

قالب وبلاگ

خرداد 95 - ستاره آسمان
سفارش تبلیغ
صبا ویژن

طراحی سایت


ستاره آسمان
چاوەکانم داخست تا کە چاوی خومارت نەبینم لە نەکاو دڵم گووتی خۆ ئەمن ھەستی دەکەم و دەیبینم

چند ماهی از آغاز سال 95سپری شده؛ سالی که با نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» مزین شده است...

ب چند ماهی از آغاز سال 95سپری شده؛ سالی که با نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» مزین شده است.
 
 
در این مدت بسیاری از رسانه‌ها و مسئولان روی این شعار تأکید کرده اند، اما باید از این شعارکه می‌تواند نقشه راهی برای همه امور باشد در تمامی سال استفاده کرد و مانند روزهای آغازین سال به اهداف این شعارکه همه درباره آن صحبت می‌کردند به همان قوت پرداخت، زیرا بر این باوریم که باید برای تحقق شعار سال از هیچ تلاشی فروگذار نکرد.
 
با توجه به شرایط اقتصادی کنونی کشور اقتصاد مقاومتی می‌تواند مهم ترین وظیفه‌ای باشد که برای مدیریت اقتصاد کشورو استان وهمچنین خروج از بحران از آن استفاده کرد.
 
این وظیفه‌ای است که از جانب مقام معظم رهبری بر دوش دولت و ملت گذاشته شده است.  شعارهای اقتصادی سال‌های اخیر حاکی از تأکید مقام معظم رهبری بر لزوم برخورداری از نگاهی عمیق در اقتصاد است و اقتصاد مقاومتی را می‌توان حلقه واسط این شعارها در نظر گرفت.
 
 
«نوآوری و شکوفایی»، «اصلاح الگوی مصرف»، «همت مضاعف، کار مضاعف»، «جهاد اقتصادی»، «تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانی» و «دولت و ملت؛ همدلی و همزبانی» در کنار شعارسال جاری« اقتصادمقاومتی، اقدام و عمل» شعارهایی هستند که در این سال‌ها برای پیشرفت کشور مورد توجه قرار گرفته‌اند.
 
دشمن درصدد ضربه زدن به کشور در زمینه‌های مختلف است که مهم‌ترین این حوزه‌ها نیز بخش اقتصادی است. به تعبیر دیگر مردم در یک میدان تهاجمی و با نگاهی منعطف‌تر در میدانی رقابتی قرار دارند.
 
بنابراین باید برای رسیدن به آرمان‌های اقتصادی خود، این مطلب را مد نظر قرار دهند که اقتصاد مقاومتی یعنی دفاع از حیثیت و هویت ملی در مقابل دشمن یا رقیب. برای تحقق « اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» لازم است که در ابتدا فرایند شعار سال جاری را در خانواده شروع کنیم، زیرا خانواده می‌تواند در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی نقش موثری ایفا کند.
 
همه می‌دانیم که اجرای اقتصادمقاومتی در گرو تعامل مردم و دولت است. پس باید خانواده‌ها در جایگاه خود و مجریان دستگاه‌های اجرایی یا افرادی که به عنوان بخش خصوصی در کشور فعالیت می‌کنند نیز به نوبه خود در گستره اقتصاد مقاومتی فعالیت و سپس با تعامل در رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی تلاش کنند که در این صورت زودتر به نتیجه خواهیم رسید.
 
اگر خانواده‌ها بتوانند در کنار بخش‌های دیگر جامعه در تحقق اقتصاد مقاومتی و رشد و بالندگی اقتصاد جامعه تاثیرگذار باشندبه استقلال اقتصادی کشور واستان کمک می‌شود.
 
برای تحقق این امر با ترویج الگوی مصرف صحیح و راه‌های صرفه‌جویی می‌توان روی کمک آنها حساب ویژه باز کرد. درواقع خانواده با تغییر در رفتار اقتصادی و عمل به اصول اقتصاد‌ مقاومتی علاوه بر اینکه به نفع خود عمل می‌کند، دولت را هم یاری می‌دهد.
 
خیلی از مصائبی که امروز بشر در زمینه‌های مختلف به ویژه محیط زیست گرفتار آن است، به خاطر افراط در مصرف است. لذا اولین گام رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی استفاده متعادل از ذخایر است که با فرهنگسازی و آموزش به خانواده‌ها می‌توان به توسعه اقتصادی کشور و تحقق شعار سال کمک کرد.
 
یادداشت از غریبه رحیمی


نویسنده: غریبه رحیمی / سنندج
مرکز آمار ایران در آخرین گزارشی که از وضع زنان سرپرست خانوار می‌دهد تعداد آنها را براساس آخرین نتایج سرشماری سال 90، 2میلیون و 500‌‌ هزار نفر اعلام می‌کند که از بین آنها تنها 18 درصد شاغل و 82 درصد بیکار هستند...

1395/03/03  مرکز آمار ایران در آخرین گزارشی که از وضع زنان سرپرست خانوار می‌دهد تعداد آنها را براساس آخرین نتایج سرشماری سال 90، 2میلیون و 500‌‌ هزار نفر اعلام می‌کند که از بین آنها تنها 18 درصد شاغل و 82 درصد بیکار هستند. تعداد این افراد از سال 75 تا 90، 5/2 برابر افزایش داشته است. همچنین آمارها نشان می‌دهد که 55 درصد زنان سرپرست خانوار بی‌سواد و 19 درصد تنها سواد ابتدایی دارند. وضع زنان سرپرست خانوار در استان‌های مختلف کشور متفاوت است‌، در کردستان 26 هزار زن سرپرست خانواروجود دارد. زنان سرپرست خانوار شامل زنان مطلقه‌، زنان شوهرمرده‌، زنان دارای همسرمعتاد‌، زنان ترک شده از سوی همسران مهاجر‌، زنان دارای شوهران زندانی‌، زنان دارای شوهران بیکار، زنان دارای شوهران مریض‌ و زنان دارای شوهرانی مجهول‌المکان است. امروزه با حرکت جهان از جامعه سنتی به سمت جامعه صنعتی، سختی‌های معیشت دیگر فقط مردان را زیر فشار نمی‌برد، بلکه زنان سرپرست خانوار نیز دوش به دوش مردان و حتی بیشتر از آنها این سختی را لمس می‌کنند.

مشکلات اقتصادی زنان سرپرست خانوار
یکی از زنان سرپرست خانواده که در منزل فرش می‌بافد در این باره اظهار می‌کند : زنان سرپرست خانواده مشکلات زیادی دارند که در جامعه باید مورد توجه ویژه قرار گیرند. باید شرایطی فراهم شود که این گروه از زنان زندگی مشقت بار نداشته باشند. «فریده وکیلی» به مشکل بیکاری در جامعه اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: من و دخترم قالی می‌بافیم و این درحالی است که دخترم لیسانس دارد. فرزندان ما هم مجبورند که کار کنند، آن هم کارهایی که متناسب با رشته و تحصیلات آنها نیست. وی مشکلات اقتصادی را عامل اصلی ناهنجاری‌ها در جامعه معرفی می‌کند و می‌افزاید: نبود درآمد کافی و مشکلات اقتصادی سبب می‌شود که دیگر نتوانیم فرزندانمان را به ادامه تحصیل ترغیب و تشویق کنیم. از طرفی آنها هم وقتی که می‌بینند شغل و تحصیلاتشان با هم متناسب نیست انگیزه خود را از دست می‌دهند.

ایجادبازارچه فراورده‌های صنایع دستی
یکی دیگر از زنان سرپرست خانواده که در خانه سبد می‌بافد، بیان می‌کند : درست است که ما سبد بافی را یاد گرفته و توانسته ایم در خانه خودمان مشغول کاری شویم و به اقتصاد خانواده مان کمک کنیم، ولی مشکلات زیادی برای فروش داریم.  «جوانه رضایی» ادامه داد: لازم است که احداث بازارچه صنایع‌دستی و خود‌اشتغالی بانوان سرپرست خانوار در اولویت کار دستگاه‌های متولی قرار گیرد تا بتوانیم محصولات خود را عرضه و کار کنیم و دغدغه فروش و بازار نداشته باشیم.

  مشکلات
یکی دیگر اززنان سرپرست خانوار اظهار می‌کند: زنان سرپرست خانواربا مشکلات اقتصادی و اجتماعی- روانی ناشی از بی سرپرست و یا خودسرپرست بودن دست و پنجه نرم می‌کنند و این امرسلامت آنان را به خطر می اندازد.
«لیلا ولی بیگی» که کارگاه کوچکی در خانه خودش راه اندازی کرده و کلاش می‌بافد، اظهار می‌کند : زنان سرپرست خانوار نسبت به سایر زنان میزان استرس بیشتری را تجربه می‌کنند و در مقابل کیفیت زندگی پایین‌تری دارند‌.
وی ادامه می‌دهد: داشتن استرس سبب می‌شود که بیشتر زنان سرپرست خانوار نتوانند به وظایف اصلی خود مانند تربیت فرزندانی سالم برای جامعه به طور کامل بپردازند.

توانمند سازی زنان سرپرست خانوار
کارشناس ارشد روان‌شناسی در گفت‌وگو با همشهری بیان می‌کند : زنان سرپرست خانوار از گروه‌های آسیب پذیر جامعه هستند که گاه عواملی چون طلاق، فوت یا اعتیاد همسر، ازکارافتادگی، رها شدن از سوی مردان مهاجر یا بی مبالاتی همسر این طیف را آسیب پذیرتر می‌کند که طرح توانمند‌سازی زنان سرپرست می‌تواند از میزان دغدغه‌های اقتصادی و روانی آنها بکاهد.
«محمد رضا امیدی فر» ادامه می‌دهد: در گذشته تقریبا 60 درصد زنان سرپرست خانوار یا بد سرپرست دارای مشکلات سخت زندگی و یا حتی روحی و روانی بودند، اما امروزه با آموزش ازتوانمندی‌های خود درآمد کسب می‌کنند. همچنین امید به زندگی و تغییر رفتار اجتماعی در این افراد این باور را ایجاد کرده است که می‌توانند از عهده مشکلاتشان بر بیایند.
وی اضافه کرد: اگر به توانمند سازی این دسته از زنان توجه نشود در آینده هزینه‌های بسیاری بر جامعه تحمیل می‌شود که از جمله آن بروز ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی است که دامنگیر این خانواده‌ها و دیگران می‌شود.

تعدد نقش‌های زنان سرپرست خانوار
این کارشناس به تعدد نقش‌هایی که زنان سرپرست خانوار برعهده می‌گیرند اشاره می‌کند و می‌گوید: این تعدد نقش‌ها تاثیر مستقیمی بر ایجاد استرس‌، تشدید اختلالات و بروز بیماری‌های جسمی این زنان دارد و برنامه‌ریزی برای تقویت مشارکت همه جانبه این بانوان و خانواده آنها باید در سیاست‌ها و خط مشی‌ها دنبال شود.

مکث
شناسایی بازارهای هدف
یکی از زنان سرپرست خانوار در سنندج در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: زنان به عنوان نیمی از جمعیت می توانند نقشی سازنده و تأثیر‌گذار در روند پیشرفت و تکامل و توسعه استان داشته باشند.
«سعدیه یار احمدی» ادامه می‌دهد: زنان سرپرست خانواده به عنوان یکی از اقشار در معرض آسیب، بیش از سایران در معرض تبعیض های اجتماعی و فشارهای روانی قرار دارند ودر این میان، آنهایی که به دلایلی، عهده دار مسئولیت های خانوادگی هستند در معرض آسیب بیشتری قرار دارند. یار احمدی می‌گوید: برنامه ریزی برای اشتغال و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار به پشتیبانی‌های اجتماعی و اقتصادی دولت و توجه سازمان‌های مردم نهاد نیاز دارد. همچنین توانمند سازی این زنان نباید فقط به آموزش در کلاس‌ها محدود شود، بلکه سازمان‌ها و نهادها باید به فکر ایجاد بازارهایی برای فروش و عرضه کالا و دستاوردهایمان باشند. وی تصریح می‌کند : بسیاری از زنان سرپرست خانوار محصولات و کالاهایی تولید و در بازار عرضه می‌کنند، اما کسی از این محصولات حمایت نمی‌کند و نیاز است که دستگاه‌های تولیدی که در استان مصرف‌کننده هستند از این محصولات خریداری کنند..: Weblog Themes By Pichak :.بازدید امروز: 51
بازدید دیروز: 95
کل بازدیدها: 118537

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • فروش بک لینک فالو | فروش بک لینک با کیفیت