طراحی سایت

قالب وبلاگ

دی 94 - ستاره آسمان
سفارش تبلیغ
اخبار جدید
اخبار جدید

طراحی سایت


ستاره آسمان
چاوەکانم داخست تا کە چاوی خومارت نەبینم لە نەکاو دڵم گووتی خۆ ئەمن ھەستی دەکەم و دەیبینم

همگی شاهدیم طی سالیان گذشته و در مسیر توسعه شهری جور و جفای بسیاری در حق محیط زیست و منابع طبیعی اطراف شهرهای استان صورت گرفته که حاصل این اتفاق، ‌شهرهایی با ظاهری آشفته و غیرقابل تحمل شده که حتی به فرهنگ جامعه آسیب‌های قابل توجهی وارد کرده است...

 همگی شاهدیم طی سالیان گذشته و در مسیر توسعه شهری جور و جفای بسیاری در حق محیط زیست و منابع طبیعی اطراف شهرهای استان صورت گرفته که حاصل این اتفاق، ‌شهرهایی با ظاهری آشفته و غیرقابل تحمل شده که حتی به فرهنگ جامعه آسیب‌های قابل توجهی وارد کرده است.  در این سال‌ها بسیاری از به عرصه‌های زیست محیطی در نقاط مختلف کردستان به‌ویژه سنندج دستخوش سوءاستفاده‌های بسیاری شده است. از هر‌طرف که وارد کردستان شوید، شاهد هستید که  تمام کوه‌های اطراف شهر به محل و شهرک‌هایی برا ی ساخت و‌ساز تبدیل شده است.


 اگر چه نباید از روند غیر قابل اجتناب توسعه شهری غافل ماند، اما گویا توسع? شهری در کردستان به‌گو نه ای متفاوت در حال تحقق است و مسئولان باید چاره ای برای آن در پیش گیرند.


چون در دراز مدت این کار می‌تواند آثار نامطلوب بر فضای زیستی مردم و گرفتاری‌های گوناگون مسئولان بگذارد.


استانی چون کردستان در زمینه میراث فرهنگی و توسعه شهری به برنامه‌ریزی‌های زیر بنایی و اصولی نیاز دارد و امروز در کنار این برنامه‌ریزی باید به دنبال ساختن هویت برای تاریخ خود نیز باشد. زیرا کردستان، استانی کوهستانی و سرسبز است که به کوه‌های سر به فلک کشیده‌اش معروف و مشهور است.  کردستان به لحاظ پیوستگی کوه‌ها در کشور و دنیا دارای ویژگی‌های ممتاز و منحصر به فردی است و کمتر نقطه‌ای از جهان،  زیبایی و هماهنگی به این وسعت وجود ندارد. با ورود مدرنیسم، از هم‌ پاشیدگی اصول و مبانی هویتی در استان اتفاق افتاد.


     نباید از این امر غافل شد که جامعه و متخصصان شهرسازی طی سال‌های گذشته از مسیر درست توسعه شهری دور شده‌اند و ارزش‌های طبیعی و فرهنگی را به تدریج فراموش کرده‌اند.


 هم‌اکنون فضایی ایجاد شده که تبلور کالبدی آن در شهرها مشاهده می‌شود و در واقع نوعی شهرسازی و معماری ‌بی‌هویت شکل گرفته است. توسعه شهری بهانه‌ای برای برخی شده است تا لطمات جدی به بافت طبیعی و زیست محیطی و در پی‌ آن به فرهنگ استان وارد کنند. شاید زمان آن رسیده باشد که با یک نگاه تخصصی و کاملا جدی به بافت استان، مسیر توسعه شهری تغییر یابد. بی‌توجهی مسئولان به بافت‌های طبیعی می‌تواند ضربات محکمی به محیط زیست وارد کند و اگر روند شهر سازی به این شکل و‌گونه  ای که امروزه مشاهده می‌کنیم ادامه داشته باشد، در آینده ای نه چندان دور ورودی های استان به محیط‌هایی آشفته تبدیل خواهد شد و این امر می‌تواند مانعی برای داشتن شهری‌آباد و سرسبز باشد.

---------------------------------------

یادداشت از غریبه رحیمی

-------------------------------------

 .: Weblog Themes By Pichak :.بازدید امروز: 47
بازدید دیروز: 95
کل بازدیدها: 118533

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • فروش بک لینک فالو | فروش بک لینک با کیفیت