طراحی سایت

قالب وبلاگ

دی 92 - ستاره آسمان
سفارش تبلیغ
ابزار بهینه سازی سایت
ابزار بهینه سازی سایت

طراحی سایت


ستاره آسمان
چاوەکانم داخست تا کە چاوی خومارت نەبینم لە نەکاو دڵم گووتی خۆ ئەمن ھەستی دەکەم و دەیبینم
پژوهشگران می گویند، مصرف روزمره بادام باعث کاهش کلسترول و خطر بیماریهای قلبی و همچنین روشن تر شدن پوست می شود.

به گزارش العالم، پژوهشگران تأکید کردند، کاهش یک درصد کلسترول به کاهش دو درصدی بیماریهای قلبی می انجامد. بر اساس این تحقیقات، افراد دارای بیش از 200 میلیگرم کلسترول در هر دسی لیتر خون می توانند با تناول بادام آن را به 190 میلیگرم برای هر دسی لیتر کاهش دهند.

تحقیقات همچنین ثابت کرده که استفاده از روغن بادام در روشن کردن و شادابی پوست بسیار مؤثر است.بارگاه غریبانه ی  امام‌زاده هاجر خاتون در خیابان صلاح‌الدین ایوبی در دل محله‌ و بازارچه ی قدیمی سرتپوله واقع است که متأسفانه چندین سال است ساخت و ساز آن به صورت نیمه کاره رها شده است .


به گزارش خبرنگار آفتاب دل ، امام‌زاده هاجر خاتون در خیابان صلاح‌الدین ایوبی در محله‌ی قدیمی سرتپوله واقع است. براساس روایات موجود این امام‌زاده شریفه، خواهر امام رضا(ع) است که در سفر آن بزرگوار به خراسان، در کردستان رحلت کرده و در این مکان به خاک سپرده شده است.


وقتی که داری از کنار بارگاه مطهر حضرت هاجر خاتون(س) خواهر مکرمه‌ی امام رضا(ع) می گذری حال و هوایی را حس می کنی و غرق می شوی در شور و حال معنوی زائران بی بی هاجر خاتون(س) که سالهاست مأمن و ملجأ شیفتگان خاندان رسالت است .


پنج شنبه ها، در بارگاه و صحن و سرای ساده و معنوی هاجر خاتون(س) جای سوزن انداختن نیست و دستهایی را می بینی که تسبیح دارند و بالا رفته اند و لب هایی را می بینی که مشغول دعا کردن هستند .
در مجاور این امامزاده، مسجد و آرامگاه مشایخ و بزرگان سنندج نیز قرار دارد یکی از این موارد مقبره هاجره خاتون خواهر امام رضا(ع) در سنندج است.


 این امامزاده پیش از این‌که از سوی اوقاف و امور خیریه کردستان تغییراتی در آن ایجاد شود به صورت مجموعه‌ای شامل سه حیاط با فضاهای مجاور، مقبره، مسجد و آرامگاه مشایخ و بزرگان سنندج بوده است. به طوری که مقابر مشایخ با گچبری‌های زیبا و نقوش گل و گیاه، کار استادان و هنرمندان بزرگ تزیین شده است ، به طوری که در این مجموعه در کنار مسجد، حجره‌هایی برای آموزش علوم دینی به طلاب ساخته شده بود.


مسجد و زیارتگاه هاجر خاتون یکی از مهم‌ترین مسجدهای شهر سنندج محسوب می‌شود که از سوی «عارف حاج شیخ شکرالله» مشهور به «شهباز سنه» دژ در محله قدیمی سرتپوله شهر سنندج، بازسازی و توسعه یافت و موقوفات زیادی را برای این مجموعه در نظر گرفت.


 استفاده از معماری سبک کردستانی در ایجاد ایوان ستون‌دار در سمت جنوب از دیگر ویژگی‌های این بنای تاریخی است.
استفاده از گچبری‌های زیبا و نقوش پی در پی گل و گیاه که از سوی استادان و هنرمندان بزرگ تزیین شده بود، یکی دیگر از ویژگی‌های این مکان بوده است که می‌شود گفت بخش عمده آن پس از تغییراتی که اوقاف و امور خیریه کردستان در این مجموعه ایجاد کرد، از بین رفته است.


بیش از دو سال است که فعالیت‌های اوقاف و امور خیریه استان کردستان در این مجموعه آغاز شده و در این مدت ، بخشی که می‌توان گفت دست نخورده باقی مانده مسجد این مجموعه تاریخی است.


 مسجد و مقبره هاجره خاتون با شماره 2770 در تاریخ 19 مرداد 1379  در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که به این ترتیب هرگونه تغییرات در این مجموعه بدون اجازه از اداره میراث فرهنگی غیرقانونی خواهد بود و این تغییرات صرفاً باید برای مرمت این مجموعه و نه تخریب آن و ایجاد مکانی جدید باشد.


متأسفانه تغییرات فعلی در مقبره هاجره خاتون و مجموعه تاریخی اطراف آن موجب تخریب عمده بافت تاریخی شده است.در محله ی سرتپوله ی سنندج ، مدت 3 سالی است که ساخت و ساز ساختمان آن به کندی صورت می گیرد و به نوعی نیمه کاره رها شده است و نمای نامناسبی را به حرم مطهر این امامزاده ایجاد کرده است.
تا 50 سال پیش در جامعه سنتی کرد یا به قول خودمان(  کورده‌واری) چه بازیهایی مرسوم بود،‌جوانان به چه نوع بازیهایی می‌پرداختند؟ بازیهای مخصوص پسران، بازیهای مخصوص دختران، بازیهای کودکان، جوانان، میانسالان، بازیهای فصلی و ...


به گزارش خبرنگار آفتاب دل، آنانی که سنشان بالای 50 سال است حتما خوب به یاد دارند درهر شهر و هر روستا و هر منطقه تعدادی بازیهای گوناگون بومی و سنتی مرسوم بود... اکنون آن بازیها کو؟ کجا رفت و چرا یکباره از فرهنگ این مردم پاک شد و فرو مرد و...؟


 بحث را زیاد دچار اطاله و  اطناب نکنیم؛ از سالهای اولیه دهه 1350 خورشیدی، با توسعه نظام  تعلیم و تربیت رسمی و توسعه و گسترش رسانه و باز شدن جامعه و شکستن حصارهای فرهنگی به تدریج بازیهای محلی رخت رحلت بربستند و فوتبال و دیگر بازیهای عالمگیر جای آن را گرفت.


این فرایند یک واقعیت اجتماعی وتاریخی بود، عمدی نبود،‌از روی خصومت و دشمنی و برای تخریب واز بین بردن هویت ملی و محلی نبود و با زور  واجبار هم نبود،‌بلکه یک تغییر تدریجی بود که صورت گرفت.


حالا این فرایند خوب یا بد بودنش و زشت یا زیبا بودنش بیشتر ارزشی و ایدئولوژیک است؛ ممکن است کسی مبتنی بر یک سری باورها، این فرایند تغییر را غلط و ویرانگر و نابود کننده فرهنگ مردم بداند و کسی دیگر برعکس آن را خوب و مثبت و نشانه ترقی وتوسعه و همراهی وهماهنگی با روابط جهانی بداند و دیگران چیزهای دیگر بگویند.این مقولات هر چه باشد بیشتر مبتنی بر هیجانات و احساسات و تعصبها و حب و بغضها می‌باشند و تجربه نشان داده که برخورد عقاید در این موارد به جر و بحث و مجادله و مشاجره‌های بی نتیجه و بی سرانجام می‌انجامد.  خلاصه مطلب اینکه، واقعیت چیزی است و باورها و هیجانهای ما چیز دیگر.


 بازی و تفریحات نیز از اجزاء و عناصر فرهنگ یک جامعه محسوب می شوند که با توجه به شرایط اکولوژیک و فرهنگی دارای ماهیتی متمایز و جداگانه می باشند.


 بازی و تفریحات دارای کارکردهای متعددی می باشند رویکرد کارکردگرا بیانگر آن است که «هر عمل اجتماعی و هر نهاد را با توجه به روابطی که با تمامی کالبد اجتماعی دارد در نظر بگیریم .از یاد بردن بعضی سنن و آداب، به معنای فراموشی فرهنگ و تمدنی است که گاه می تواند قومی را از قوم دیگر یا ملتی را از ملل دیگر متمایز کند، احیای بازیهای بومی و محلی استان کردستان، می تواند گامی اساسی در نهادینه کردن آداب مردمی است که در سایه دیاری با این قدمت دیرینه دارند.بازی ها به طور عام دارای یک بار فرهنگی هستند که چه در گذشته و چه در عصر حاضر با هدف پرکردن اوقات فراغت انسان ها طراحی شده اند. امروزه که بیشتر نونهالان و نوجوانان بی تحرکی و ساعت های طولانی نشستن پشت بازیهای کامپیوتری یا سرگرمی با وسایل صوتی و تصویری را ترجیح می دهند، بچه هایی که پایشان به خانه های بازی های کامپیوتری یا گیم نت ها باز شده یا در خانه خودشان مجموعه کاملی از این بازیها نظیر پلی استیشن و ایکس باکس و … را دارند،


شاید برایشان غیر قابل تصور باشد که پدرها و مادرهایشان چطور روزی بدون هیچ کدام از این جعبه های جادویی و شگفت انگیز کودکیشان را گذرانده اند. دنیای بازیهای کامپیوتری با جدیدتر شدن نرم افزارها و رایانه ها هر روز جان تازه می گرفتند.
به طور مثال یکی از بازی هایی که در مناطق " کورده واری " مرسوم بود و شاید هم امروزه در بعضی از روزهای زمستانی روستاها وجود داشته باشد جوراب بازی که نام محلی آن " جورابین" است یکی از بازی‌های محلی مناطق کردنشین است که‌نقش موثری در افزایش قدرت تصمیم گیری، ایجاد روحیه همکاری و درک اهمیت مشورت بازیگران دارد.


این بازی رایج‌ترین نوع بازی و سرگرمی جوانان و نوجوانان و حتی افراد بزرگسال مناطقی از کردستان می‌باشد که عمدتا در شبهای زمستان اجرا می‌شود. گاه دیده شده است که جوراب بازان روستایی به روستای دیگر دعوت می‌شوند و یک بازی چند شبانه‌روز بطول می‌انجامد.


بنابراین لازم است که آحاد جامعه کردی هم از هر قشر و طبقه‌ای و با هر لباسی که به تن دارند در راه اعتلای زبانشان و فرهنگ و غنی کردن کتابخانه کردی کوشا باشند. آنان که با اندیشه و فکر و خرد ورزی عمل می‌کنند مهم نیست که چه لباسی و چه فرهنگی به تن دارند. 

وبلاگ شمیم یاس نوشت:

مواد لازم: برنج 2 پیمانه - باقالی پلو 400 گرم - مرغ (ران و سینه) 3 تکه- شبت خشک نصف پیمانه - سیر یک حبه - نمک و فلفل و زردچوبه و دارچین و زعفران به مقدار لازم - روغن مقداری- پیاز یک عدد

گام 1

برنج را پاک کرده و بشویید. یک قاشق پر نمک در آن ریخته روی اجاق با حرارت بالا بگذارید. سپس باقالی ها را به آن اضافه کنید. اگر باقالی شما دیر پز است (قبلا آن را نیم پز کنید)

گام 2

سپس 1 قاشق روغن به آن اضافه کنید

گام 3

یک حبه سیر را خرد کرده در آن بریزید

گام 4

پیاز را خرد کرده

گام 5

در کمی روغن تفت دهید

گام 6

مرغ را همراه مقداری آب و نمک و فلفل و زردچوبه و کمی زعفران آبپز کنید. و پیاز خرد شده را در روغن تفت داده و به مرغ اضافه کنید.

گام 7

وقتی زمان آبکش کردن برنج رسید آن را آبکش کنید

گام 8

در صورت تمایل در ته قابلمه را با سیب زمینی ورقه ای برای ته دیگ بپوشانید و به کمک کفگیر برنج را در قابلمه بریزید طوری که لابه لای آن

گام 9

شبت خشک شده

گام 10

و دارچین نیز اضافه نمائید. یعنی یک کفگیر برنج بعد روی آن دارچین و بعد شبت خشک شده بپاشید (اگر می خواهید باقالی پلو شما چرب باشد روی هر لایه کمی روغن بریزید.)

گام 11

ادویه های مخصوصی هم در بازار هست به نام ادویه پودر سیر و شبت که برای باقالی پلو میتوانید از آن هم استفاده کنید. در قابلمه را گذاشته زیر اجاق را کم کنید و بگذارید تا برنج شما دم بکشد.

گام 12

نوش جان.: Weblog Themes By Pichak :.بازدید امروز: 44
بازدید دیروز: 95
کل بازدیدها: 118530

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • فروش بک لینک فالو | فروش بک لینک با کیفیت